Ura Vajgurore mikpriti këto ditë në qendrën e re multifunksionale

Ura Vajgurore mikpriti këto ditë në qendrën e re multifunksionale, në Poshnje, familjet e ardhura nga Durrësi. Falënderim i veçante edhe për pronarin e hotel “Kështjellës”, për mikpritjen pa kushte që u dha qytetarëve durrsak në ambientet e tij, si edhe për çdo biznes, qytetar, punonjës administratë që kontribuuan me çfarë mundësie kishin në këtë situatë. Një falënderim vjen edhe për gatishmërinë e treguar nga forcat zjarrfikëse, Policia e Shtetit dhe administratorët në këtë situate. 🇦🇱 Solidare

Në Poshnje, ku sheshi rekreativ u kthye në një hapësirë eventesh.

Rilindja rurale ka dhënë rezultatet e veta duke përdorur sheshet e ndërtuara në fshatra për aktivitete të ndryshme kulturore e artistike.🎨️🎷️🎺️ Mbrëmjen e djeshme grupi Flech & Friends, ku bëjnë pjese artistë nga Amerika, Australia, Ukraina dhe Shqipëria, performuan muzikë Jazz dhe Country.️🎼️🎊️🎉

Festa e Vreshtit 2019 në Ura Vajgurore 🍇.

Një tjetër festë🎊 🎉 po kthehet në traditë të rëndësishme për qytetin tonë, duke i dhënë jetë pedonales me produktet e nënproduktet e vreshtarisë. Aktivitetet kulturore, muzika🥁 🎷, prodhimet artizanale dhe atsmofera festive 🎺 🎸 ishin panorama e këtij eventi fantastik.

Televizioni kombëtar Top Channel i ka dedikuar një hapësirë të veçantë zonës së Dimalit

Televizioni kombëtar Top Channel i ka dedikuar një hapësirë të veçantë zonës së Dimalit dhe planit të bashkisë për rijetëzimin e tij. Ndiqeni dhe shpërndajeni këtë reportazh që të gjithë të njihen me një thesar të trashëgimisë kulturore që shumë shpejt do të jetë i vizitueshëm përmes një plani menaxhimi që do të punohet nga ekspertët më të mirë të fushës

Dimali Ynë

Me ndihmën e artistit popullor, të palodhurit Trifon Qyli dhe Grupit polifonik të Urës Vajgurore po publikojmë këngën për Dimalin e kënduar me datë 18 tetor!

Kënga për Dimalin

Me ndihmën e artistit popullor, të palodhurit Trifon Qyli dhe Grupit polifonik të Urës Vajgurore po publikojmë këngën për Dimalin e kënduar me datë 18 tetor! Dimali YnëTeksti: Novrus ZaimiJa merr: Fejzi HoxhaE pret: Pëllumb Marra DimalFryn kjo erë e lumitGjethet seç lëvizKy Dimali ynëPerlë e historisë...Herë flet për luftraher' për lashtësiMbi Krotin' i heshturI mbuluar rri.Gurgullon OsumiShkon duke kënduarHistorinë e vjetërPret për ta zbuluar.Ky Dimali ynëEmrin ka të shkruarIlirinë e lashtëNis për ta treguar

Posted by Juliana Memaj on Saturday, 19 Tetor 2019

Dimali Ynë

Në Dimal me ministrin Klosin, arkeolog, historian dhe nxnënës të shkollave për të diskutuar mbi planin e Bashkisë Ura Vajgurore për rijetëzimin e zonës, për të cilën do të ketë disa konsultime.

Në Dimal me ministrin Klosin, arkeolog, historian dhe nxnënës të shkollave për të diskutuar mbi planin e Bashkisë Ura Vajgurore për rijetëzimin e zonës, për të cilën do të ketë disa konsultime.

Posted by Juliana Memaj on E premte, 18 Tetor 2019

Gjatë fushatës së leximit “Takohemi për një libër”.

Qyteti ynë u bë pjesë e fushatës kombëtare të leximit “Takohemi për një libër”,📚 ku u mblodhëm sëbashku me intelektual, shkrimtar, mësues dhe nxënës. Për të pranishmit vendosa t’ju lexoja një pjesë të studimit të Burhan Dautit me titull “Zbulimi i qytetit Ilir të Dimalit”.📖 Shumë e lumtur që çdo vit kemi mbështetur artin, kulturën dhe sportin në qytetin tonë.

Rijetëzimi i Dimalit

Përditë e më shumë debati për rijetëzimin e Dimalit po tërheq jo vetëm vëmendjen e studuesve, insittucioneve, por edhe të mediave, që pasqyrojnë magjinë e një vendi që do të marri vëmendjen e duhur falë këmbëngulje së bashkisë. Për të gjithë ata, ndiqni emisionin “Target” në RTSH.

“Rijetëzimi i Dimalit nga lashtësia ilirike, deri tek rigjetja e vetes”

Përditë e më shumë debati për rijetëzimin e Dimalit po tërheq jo vetëm vëmendjen e studuesve, insittucioneve, por edhe të mediave, që pasqyrojnë magjinë e një vendi që do të marri vëmendjen e duhur falë këmbëngulje së bashkisë. Për të gjithë ata, ndiqni emisionin "Target" në RTSH.

Posted by Juliana Memaj on E martë, 8 Tetor 2019

Me nismën e Bashkisë së Urës Vajgurore, u ngrit grupi i punës për rijetëzimin e qytetit ilir të Dimalit.

Me nismën e Bashkisë së Urës Vajgurore, u ngrit grupi i punës për rijetëzimin e qytetit ilir të Dimalit. Prof. Ymer Kordha historian, zoti Ymer Hoxha, ekspert për çështjet administrative-vendore, Norel Zaimi gazetar, Armand Vëllahu regjisor si dhe kryesuesja e grupit të punës zj. Juliana Memaj, u takuan me përfaqësues të Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare në Berat.

Qyteti ynë mikpriti sot disa vizitorë të veçantë.

Artist nga Kina, Japonia, Mongolia, Amerika, Peruja, Anglia, Spanja dhe shhumë shtete të tjera, ndaluan në qytetin tonë për të parë nga afër muralet dhe skulpturën e “Djaloshit të Dimalit”, që janë kthyer tashmë në një atraksion turistik për shumë vizitorë të huaj.

Punonjësit e policisë .

Punonjësit e policisë 🚨kujdesen për kalimin e rrugës nga fëmijët që shkojnë në shkollë, por edhe një apel të gjithë drejtuesve të mjeteve 🚗 për të pasur kujdes ⚠️kudo ku ka institucione arsimore.

Ne Cukalat.

Është e vërtetë që kemi akoma për të bërë për fshatin, por ne jemi çdo ditë në terren për të punuar për të krijuar sa më shumë lehtësi për fermerët, ashtu si në Cukalat, ku u angazhuam për sistemimin e rrugës së arave. Nuk ndalemi derisa të krijojmë infrastrukturën e nevojshme dhe që u krijon lehtësi banorëve në të gjithë hapësirën e bashkisë sonë.

Hapet ambient i dedikuar për invalidët dhe pensionistët.

E nisëm javën me një lajm të mirë për disa shtresa të rëndësishme sociale që janë në fokus të bashkisë sonë, duke hapur një ambient të dedikuar, ku jo vetëm mund ta përdorin për lojëra të ndryshme, por edhe si bar – kafe, ku përfitojnë produktet me çmime të reduktuara.

Kantina Çobo

Një nga gjërat që e bëjnë qytetin tonë të ndihet krenar është dhe Kantina Çobo. Falë pasionit të trashëguar brez pas brezi, kjo familje arrin të ketë një nga verërat 🍷më të mira shqiptare dhe që gjendet ne tryezat e familjeve tona,🍇 por që vitet e fundit po tregtohet edhe jashtë Shqipërisë.

ERTV Speciale🍇VERËRA🍷SHQIPTARE🇦🇱

Posted by Edi Rama on E Diele, 18 August 2019

Çdo ditë në pedonalen e qytetit

Çdo ditë në pedonalen e qytetit mblidhemi për mbrëmje fantastike me muzikë live🎼🎸nga ora 19:00 – 21:00. Ura Summer Fest🎺🎷 do të jetë tradita më e mirë e qytetit përgjatë gjithë muajit gusht.🎉 🎤🎻

Betimi per mandatin e dyte si kryetare e Bashkise Ura Vajgurore, Znj Juliana Memaj

Nderim dhe mirënjohje çdo qytetari për besimin dhe mbështetjen që më dha për një mandat të dytë në krye të Bashkisë Ura Vajgurore. Suksese Këshillit të ri Bashkiak dhe sëbashku do punojmë për transformimin e mëtejshëm të qytetit tonë.

Betimi per mandatin e dyte si kryetare e Bashkise Ura Vajgurore

Nderim dhe mirënjohje çdo qytetari për besimin dhe mbështetjen që më dha për një mandat të dytë në krye të Bashkisë Ura Vajgurore. Suksese Këshillit të ri Bashkiak dhe sëbashku do punojmë për transformimin e mëtejshëm të qytetit tonë. #BashkiaQeDuam

Posted by Juliana Memaj on E premte, 2 August 2019

Ura Summer Fest 🎉

Ura Summer Fest 🎉Gjatë gjithë muajit gusht, Bashkia Ura Vajgurore do të organizojë çdo ditë koncert 🎸🎺🎷live me të ftuar special që do të sjellin për ju nga ora 19:00 - 21:00 muzikë🎤🎼 të të gjitha zhanerave, duke sjell surpriza që do t’i zbulojmë sëbashku. 🤩

Posted by Juliana Memaj on E enjte, 1 August 2019

Pamjet e projektit për ndërtimin e urës se re në lumin Osum

Projekti më i ri i Bashkisë së Urës Vajgurore, sa autentik po aq funksional. Ura e re e këmbësorëve dhe biçikletave, 115 metra e gjatë, do të lidhë lagjen e Gurit të Bardhë me qytetin. Ky projekt ofron një koment të gjallë jo vetëm në kufijtë e vizionit bashkëkohor modernist të qytetit, por dhe nevojës urbane për krijimin e akseve lehtësuese të komunikimit dhe homogjenizimit të jetës në qyte

Në Allaxhias

Pergjatë mandatit të parë, besimi dhe mbështetja juaj e vazhdueshme, ka qenë për mua burim energjie, pikënisja dhe inspirimi për të punuar me gjithë fuqinë e qenies sime. Në këtë rrugëtim rikuperuam një pjesë të rëndësishme të kohës së humbur gjatë 25 viteve të mëparshëm

Intervist

ERTV Intervista🎤: Me kandidaten e Partisë Socialiste🌹, Juliana Memaj, për Urën Vajgurore që Duam😀

Posted by Edi Rama on E martë, 18 June 2019

Në Banaj

Përgjatë katër viteve në drejtimin e bashkisë, besimi dhe mbështetja e vazhdueshme nga njerëzit dhe grupet e ndryshme sociale, ka qenë për mua burim energjie, pikënisja dhe inspirimi për të punuar me përkushtim. Faleminderit dhe do vijojmë punën për më shumë mbështetje gjatë katër viteve të ardhshme.

Në Hajdaras.

Sa herë që dal përpara takimeve të tilla, ndihem e emocionuar dhe kujtoj si filluam bashkarisht rrugëtimin tonë, të vështirë e të bukur, falë besimit të dhënë prej jush, kaq bujarisht ndaj meje në zgjedhjet e mëparshme vendore.Në zgjedhjet e ardhshme nevojitet mbështetja e secilit prej jush.

Në Drenovicë

Një tjetër takim për të folur për çka bëmë këto vite dhe për të treguar se çfarë do bëjmë 4 vjeçarin e ardhshëm

Dokumentari i parë i realizuar për Urën Vajgurore në lidhje me muralet që e bënë qytetin të njohur dhe që shumë bashki të tjera e pasuan si projekt.

Dokumentari Street Art në Ura Vajgurore

Dokumentari i parë i realizuar për Urën Vajgurore në lidhje me muralet që e bënë qytetin të njohur dhe që shumë bashki të tjera e pasuan si projekt. Faleminderit Helidon Doni Haliti, Top Channel dhe RTSH Radio Televizioni Shqiptar për mbështetjen.

Posted by Juliana Memaj on E hënë, 10 June 2019

Qendra multifunksionale.

Një nga projektet që do të sjellë jetë kulturore dhe artistike në qytetin tonë është qendra multinfunksionale, që do ndërtohet në vendin ku sot është godina e ish-kinemasë. Projekti është gati, sëshpejti financimi 💪💪💪 #30Qershor

Gëzuar 1 Qershorin! 🤹‍♀️🎨🎭.

Panair lulesh, ekspozitë fotografie, lojëra të ndryshme, kërcime, piktura dhe një super koncert, ishin vetëm disa nga aktivitetet që bashkia kishte organizuar në Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve. Faleminderit kujtdo që u bë pjesë e kësaj feste.

Ftesë

Ju mirëpesim të gjithëve ne pedonalen e qytetit për të festuar sëbashku 1 Qershorin. Ne kemi përgatitur shumë surpriza për ta festuar siç duhet Festën e Fëmijëve 🙂 Festimet fillojnë në 10:30, jeni të gjithë të mirëpritur.

Kopshti Arrëz

Është gjithmonë kënaqësi të rikthehesh në disa prej kopshteve të reja që bashkia ka ndërtuar, si te kjo godinë në Arrëz.

Gjatë takimit me veteranët e LANÇ në Kutalli.

Është gjithmonë kënaqësi të jesh pjesë e takimeve dhe organizimeve me veteranë të Luftës Nacional – Çlirimtare, ku jo vetëm mikpritëm anëtarët e rinj, por edhe diskutuam se çfarë mund të bëjmë për të lartësuar edhe më shumë figurën e atyre që dhanë jetën për Shqipërinë.

Në qendrën e re multifunksionale në Poshnje.

Mirëprita sot një përfaqësi të grupit të aktivistëve të Bashkisë Ura Vajgurore, të cileë parashtruan kërkesat e tyre për muajt në vazhdim falë projektit “Fuqizimi i personave me aftësi të kufizuara përmes informimit dhe ndërgjegjësimit”, pjesë e programit “Askush të mos mbetet pas” mbështetur nga PNUD përmes Fondacionit Shqiptar për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara, financuar nga Agjencia Zvicerane për Zhvillim. Do të kujdesemi që të kemi jo vetëm një Qendër Multifunksionale me kushte bashkëkohore, por edhe të dëgjojmë çdo shqetësim që vjen nga personat me aftësi ndryshe dhe grupet vulnerabël.

Rezervuari i Protoduarit

Në rezervuarin e Protoduarit, për të parë nga afër, fazën e parë të rehabilitimit të digës dhe krijimin e pusetës së ujit me rrjedhje të lirë, ndërtimin e tubacionit për të shtuar ujitjen në 40 ha tokë në fshatin Pobrat, ku do të përfitojnë rreth 100 fermerë. Ky projekt financohet nga projekti Tap.
Së shpejti do të fillojnë punimet edhe për fazën e dytë, me të ardhurat e bashkisë, e cila do të bëjë të mundur vënien në efiçencë të plotë të këtij rezervuari.

Nis kampionati i futbollit midis gjimnazeve.

Një tjetër organizim nga Bashkia që bën bashkë të rinjtë dhe që i inkurajon ato drejt aktiviteteve sportive. Ndeshja e parë midis gjimnazeve Kutalli – Syzes përfundoi me rezultatin 0-2. Ndeshja e radhës gjimnazi Cukalat dhe Muhamer Janina zhvillohet të enjten. Suksese djemve dhe le të fitojnë më të mirët. 🏆 🥇 🥈 🥉

Lavdi përjetë, heronjve dhe Dëshmorëve të Atdheut!

Bashkë më Organizatën e Veteranëve dhe familje të Dëshmorëve të Atdheut zhvilluam homazhe në Lapidarin e Urës Vajgurore dhe në Lapidarin e fshatit Donofrese e Slanicë. Gjithashtu, zhvillova disa vizita në familje dëshmorësh për të kujtuar ata që dhanë gjakun e tyre për Shqipërinë.

Në mbështetje të FK Osumi në përballjen me KF Divjaka ⚽.

Sportistët tanë zhvilluan ndeshjen e parë e vlefshme për Kategorinë 3 të kampionatit kombëtar. Një lojë e bukur nga skuadra jonë, por fati nuk ishte me ne duke humbur përballjen e parë me rezutlatin 5-2. Suksese nesër në sfidën me Shkëndijen e Tiranës, në orën 11:00 te kompleksi kombëtares në Kamëz. 💪 💪 💪

Në shkollën e mesme “Refat Bani”, një shkollë model, pjesë e rrjetit të shkollave dhe kopshteve të rindërtuara, falë edhe një kryebashkiakeje aktive, të palodhur e këmbëngulëse, që ka bërë në një mandat çka s’është bërë në një tufë dekadash në këtë bashki

.

Ura Vajgurore, Berat - Në shkollën e mesme “Refat Bani”, një shkollë model, pjesë e rrjetit të shkollave dhe kopshteve të rindërtuara, falë edhe një kryebashkiakeje aktive, të palodhur e këmbëngulëse, që ka bërë në një mandat çka s'është bërë në një tufë dekadash në këtë bashki👍

Posted by Edi Rama on Saturday, 2 Shkurt 2019

Në Goriçan, ku bashkë me Kryeministrin Edi Rama dhe minstrat Blendi Klosi e Ogerta Manastirliu inspektuam përfundimin e punimeve për Qendrën e re Shëndetësore.

ERTV Live😊: Berat - Në një prej pikave të Programit Kombëtar të Rindërtimit të 300 qendrave shëndetësore #përShqipërinëQëDuam #eGjithëVëmendjaPërNjerëzit

Posted by Edi Rama on E premte, 1 Shkurt 2019

Njoftim

Ministria e Arsimit,Sportit dhe Rinisë po punon për hapjen e thirrjes së katërt të Programit Kombëtar të Praktikave të Punës për vitin 2019.

Qëllimi i programit është të aftësojë studentët me përvojë pune,duke zhvilluar kompetencat e tyre profesionale,akademike ,profesionale dhe njohjen me administratën publike.Target grup janë të rinj profesionistë që i përkasin grupmoshës 21-26 vjec,të cilët kanë mbaruar minimalisht ciklin e parë të studimeve “Bachelor”.Periudha e praktikës së zhvilluar do të njihet si përvojë pune gjatë procedurave të rekrutimit në institucionet e administratës publke.

Aplikimi do të bëhet online në portalin:praktika.arsimi.gov.al

Bashkia merr vlerësimin e “Ekselencës në menaxhimin e qytetit”.

Vitin e ri 2019 e nisim me një lajm super të mirë për qytetin tonë, pasi Bashkia e Urës Vajgurore është vlerësuar në Samitin e Liderëve 2018, në Angli, me certifikatën e “Ekselencës në menaxhimin e qytetit” nga Unioni i Akademikëve (Academic Union) në Oxford dhe Klubi Botëror i Liderëve (Global Club of Leaders). Qyteti ynë renditet përkrah 50 bashkive e korportave të tjera që janë vlerësuar për inovacion. Faleminderit të gjithë ekipit drejtues të këtij projekti me kaq vlerë për punën e bashkisë, por edhe për shërbimet me cilësi që i ofrojmë qytetarëve. Bashkia jonë do të vazhdojë të investojë në projekte inovatore, si një nga format kryesorë të krijimit të vlerës së shtuar në shërbime, produkte etj,.

Gëzuar Vitin e Ri 2019 me këtë kartolinë fantastike që vjen nga atmosfera e fundvitit në qytetin tonë. Faleminderit dhe mirënjohje pafund për secilin prej jush që më ka mbështetur gjatë këtij viti. Uroj që në familjet tuaja Viti i Ri të sjellë sa më shumë mbarësi, shëndet, dashuri dhe suksese!

Atmosfera e fundvitit në Ura Vajgurore

Gëzuar Vitin e Ri 2019 me këtë kartolinë fantastike që vjen nga atmosfera e fundvitit në qytetin tonë. Faleminderit dhe mirënjohje pafund për secilin prej jush që më ka mbështetur gjatë këtij viti. Uroj që në familjet tuaja Viti i Ri të sjellë sa më shumë mbarësi, shëndet, dashuri dhe suksese!

Posted by Juliana Memaj on E hënë, 31 Dhjetor 2018

Gëzuar Vitin e Ri nga Bashkia Ura Vajgurore me këtë super koncert!

LIVE NGA PEDONALJA E QYTETITGëzuar Vitin e Ri nga Bashkia Ura Vajgurore me këtë super koncert!

Posted by Juliana Memaj on E premte, 28 Dhjetor 2018

Dhuruam karrige për personat me aftësi të kufizuar.

Në këto ditë festash i qëndrojmë pranë atyre që kanë më shumë nevojë për mbështetjen tonë. Faleminderit Fondacionit Shqiptar për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara që bëri të mundur 6 karriget e reja dhe UNDP (PNUD) për projektin “Askush të mos mbetet pas”.

Ftese per pjesmarrje.

Bashkia e Urës Vajgurore vijon traditën e festës së fundvitit. Më datë 28 Dhjetor, ditën e premte, ora 16:30, do të festojmë sëbashku në pedonalen e qytetit. Të ftuar special që do t’i japin më shumë atmosferë festës, do të jenë këngëtarët më të mirë të muzikës së lehtë dhe popullore shqiptare, Irma Libohova, Irini Qirjako, Petrit Lulo dhe Kozma Dushi. Merrni familjarët dhe miqtë tuaj, e shihemi në pedonale 🙂

Ndizen dritat festive në qytetin tonë ✨🎇🎆🎄.

Edhe këtë vit, Bashkia Ura Vajgurore është kujdesur që festat e fundvitit t’i presim sa më bukur. 🎊Për këtë arsye kemi përgatitur të tjera surpriza qe do t’i ndajmë sëshpejti me ju. 🎶Shijoni pamjen e mrekullueshme që ka marrë qyteti ynë. 🎉

Në Pashalli, ku u realizua kopështi i dytë i ri, me mbështetjen e TAP. Kjo godinë i bashkëngjitet edhe 8 kopshteve të tjera, të bërë nga bashkia e Urës Vajgurore me të ardhurat e saj. Në buxhetin afatmesëm të vitit 2016-2019 kemi ndërhyrë duke i shtuar fëmijëve të komunitetit që ne përfaqësojmë ambjente të reja në sistemin parashkollor dhe jo vetëm, por edhe duke ndërhyrë në infrastruktutrën e shkollave që shtrihen në territorin e bashkisë tonë.

Në Pashalli, ku u realizua kopshti i dytë i ri.

Në Pashalli, ku u realizua kopështi i dytë i ri, me mbështetjen e TAP. Kjo godinë i bashkëngjitet edhe 8 kopshteve të tjera, të bërë nga bashkia e Urës Vajgurore me të ardhurat e saj. Në buxhetin afatmesëm të vitit 2016-2019 kemi ndërhyrë duke i shtuar fëmijëve të komunitetit që ne përfaqësojmë ambjente të reja në sistemin parashkollor dhe jo vetëm, por edhe duke ndërhyrë në infrastruktutrën e shkollave që shtrihen në territorin e bashkisë tonë.

Posted by Juliana Memaj on E premte, 14 Dhjetor 2018

Në ditën ndërkombëtare të aftësisë së kufizuar.

Sot, më 3 Dhjetor 2018, në ditën ndërkombëtare të aftësisë së kufizuar, që këtë vit mbahet nën moton “ Fuqizimi i personave me aftësi të kufizuara, sigurimi i gjithëpërfshirjes dhe barazisë”, grupimi i aktivistëve nga komuniteti i personave me aftësi të kufizuara ( të rinj, gra, fëmijë me aftësi të kufizuara) dhe familjarëve të tyre, i krijuar në Bashkinë Ura Vajgurore në kuadër të projektit “Fuqizimi i Njerëzve me Aftësi të Kufizuara përmes Informimit dhe Ndërgjegjësimit”, që Fondacioni Shqiptar për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuar po zbaton në bashkitë: Ura Vajgurore, Dibër dhe Përmet, në kuadër të programit “Askush të mos mbetet pas/Leave No One Behind” , në bashkëpunim dhe me mbështetjen e PNUD, kërkon të sjellë në vëmëndje të institucioneve në nivel lokal nevojat më prioritare që ka sot komuniteti i personave me aftësi të kufizuara të Bashkisë Ura Vajgurore.

Veiz Hajdar Plaku dhe Kristaq Gjata, nga sot Nder i Qarkut Berat.

Bashkë me përfaqësues të Këshillit të Qarkut Berat i dhamë titullin “Nder i Qarkut”, pas vdekjes, dy figurave shumë të njohura të qytetit tonë: Z. Veiz Hajdar Plaku si drejtues, organizator i aftë e i përkushtuar, plot respekt dhe autoritet në zonën e Mesit të Urave dhe më gjerë; Z. Kristaq Sotir Gjata për kontribut të veçantë në Luftën Nacional Çlirimtare.

Gëzuar ditën e Pavarësisë së Shqipërisë!

Sot është dita kur bëhemi të gjithë bashkë dhe nderojmë të gjithë ata që dhanë jetën e tyre për pavarësinë e Shqipërisë. Faleminderit dhe mirënjohje përjetë kujtdo mbi kontributin për këtë ditë të shënuar!

Te fusha e sportit, ku ndërtuam shkallët e reja.

Pas dëgjesës publike, Bashkia ndërhyri menjëherë duke realizuar investimin për ndërtimin e shkallave që t’i japin një hyrje më dinjitoze ambientit sportiv ku qindra fëmijë luajnë dhe shumë sportashës shkojnë për të parë skuadrën e tyre të zemrës.

Në Pashalli, ku vijuam turin e dëgjesave publike.

Vëmendja e bashkisë ka qenë dhe do të jetë për t’i dhënë priroritet si familjeve që jetojnë në fshat, por edhe atyre në qytet. Ndaj vijuam turin “E gjtihë vëmendja për ju” për të folur dhe dëgjuar se çfarë mund të bëjmë më shumë

Në emisionin Mirëmëngjes Shqipëri në RTSH Radio Televizioni Shqiptar

Në emisionin "Mirëmëngjes Shqipëri" në Televizionin Publik Shqiptar

Sot në emisionin Mirëmëngjes Shqipëri në RTSH Radio Televizioni Shqiptar, ku isha e ftuar sëbashku me kuratorin Helidon Haliti për të folur mbi muralet e Urë Vajgurore. Krenare që vazhdon jehona dhe vlerësimet për këto piktura që u renditën si 1 ndër 10 më të mirat në botë.

Posted by Juliana Memaj on E martë, 16 Tetor 2018

Në Vojvodë, ku po punohet për hapjen e kanaleve.

Vijon çdo ditë puna e bashkisë për hapjen e kanaleve dhe rehabilitimin e tyre në gjitha njësitë administrative. Një tjetër zonë do të ketë funksional sistemin e kanaleve dhe i paraprimë në këtë mënyre edhe sezonit të shirave.

Me pensionistët në Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve.

U bëmë bashkë me të moshuarit për të vlerësuar dhe nderuar disa prej atyre që kanë dhënë kotrnibut për zhvillimin e qytetit. Respekt dhe mirënjohje për moshën e tretë që bashkia dhe i gjithë qyteti i detyrohet shumë.

Me pensionistët në Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve
49 Photos

 

Wake Up në Top Channel ku isha e ftuar për të rrëfyer se si u bë i njohur qyteti i Urës Vajgurore nëpërmjet ” Flirtimit”, muralja që u rendit ndër dhjetë veprat më të bukura në botë.

Ne emisioni Wake Up ne Top Channel per muralet ne Uren Vajgurore

Sot në emisionin Wake Up në Top Channel ku isha e ftuar për të rrëfyer se si u bë i njohur qyteti i Urës Vajgurore nëpërmjet " Flirtimit", muralja që u rendit ndër dhjetë veprat më të bukura në botë.

Posted by Juliana Memaj on E hënë, 1 Tetor 2018

Wake Up në Top Channel’s post.

Sot në ” Wake Up” me kryebashkiaken e Urës Vajgurore

Juliana Memaj na rrëfeu si e bëri të njohur qytetin e saj nëpërmjet
” Flirtimit”, muralja që u rendit ndër dhjetë veprat më të bukura në botë👏

Muralja e pikturuar në qytetin e Urës Vajgurore nga WD street art .

Muralja e pikturuar në qytetin e Urës Vajgurore nga WD street art është përzgjedhur nga revista prestigjioze zvicerane “Wild Walls” si një nga 10 më të mirat në botë.

Fasada shqitpare më e bukur në botë

Shikoni dhe shpërndani këtë video të transmetuar në lajmet e Televizionit Klan dhe të ndihemi të gjithë krenar për qytetin tonë, që arriti të jetë në qendër të vëmendjes së mediave, pasi muralja e saj u rendit nga revista prestigjoze zvicerane "Wide Walls" si 1 ndër 10 më të mirat në botë. Për më shumë klikoni linkun e lajmit: https://tvklan.al/fasada-shqiptare-me-e-bukur-ne-bote/

Posted by Juliana Memaj on E premte, 21 Shtator 2018

Shpërndamë libra falas për nxënësit e shkollë së re në Syzes.

Pasi rikonstruktuam shkollën e re, bashkë me deputetin e zonës, Blendi Klosi, në kuadër të nismës së qeverisë, dhuruam libra falas për nxënësit e klasave të 1 – 4. Mbështesim jo vetëm me infrastrukturë më të mirë, por edhe me libra që do të ndihmojë çdo familje për arsimimin e fëmijëve të tyre.

Grupi folklorik “Ura Vajgurore”

Grupi folklorik “Ura Vajgurore” fiton dy çmime në edicioni e tetë të Etno Fest, duke na bërë të gjithëve të ndihemi krenar për to. Grupi i qytetit tonë fitoi çmimin “Etno Ansambli më i mirë” dhe “Vallëtari më i mirë vjen nga Ansambli “Ura Vajgurore”. Faleminderit për gjithçka bëni për qytetin tonë dhe u jemi mirënjohës për kontributin tuaj ndër vite.